Hacamat ne zaman yapılır ?

 

Mevsim olarak sünnet olan ve tavsiye edilen ilkbahar ve sonbaharda yaptırılandır.

Ayrıca sıcaklar bastırdığında yaz aylarında özellikle sıcak memleketlerde ikamet edenlere çok tavsiye edilir. Hem sıcak memlekette ikamet edip yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlar sadece yaz ayında 2 kez yaptırsalar yeridir, az gelir.

Kış aylarındada yaptırılsada faydalıdır fakat faydası daha azdır.

Hicri ay olarak en faydalısı  hicri 15, 17 ve 19 unda yapılanıdır.

Fakat hacamat tedavisi tansiyon, migren, baş ağrısı, romatizma, eklem ağrısı, vs benzeri hastalık tedavisi için yapılıyorsa ayın bu günleri beklenmez. Hicri 10 ila Hicri 25 aralığında yaptırmak yeterlidir. Önemli olan ayın çekim kuvvetinden faydalanarak vücuddaki kana karışmış toksinleri vakum yolu ile dışarı almaktır.

Hastalık tedavisi için yapılacaksa ilk fırsatta beklemeden yaptırmak daha doğrudur.

Haftanın günlerinde ise, her ne kadar Çarşamba ve Cuma günü hacamat yapılması ,tavsiye edilmesede bu bilgilerin kişileri telaşa sokacak yönde eskiden uydurmalar olduğunu düşünüyoruz.

Biz gerektiğinde bu günlerde de yapıyoruz. Medine ve Mekke’de de uygulama bu yöndedir.

Hacamat ın ne zaman yapılacağı konusunda çoğu birbirinden kopyalanmış yüzlerce yazı mevcuttur. Dikkat edildiğinde bu yazılar kişileri belirli günlerde hacamat yaptırmaya yönlendirici şeklindedir. Bu çok hassas bir konu olup kimse bu konuyu suistimal etmesin. Ayrıca işi ticarete döküp pek faydası olmayan hicri ilk haftadada hacamat yapılır demesin.

Hacamat Hangi sıklıkta Yaptırılır?

Yılda 2 defa ila 4 defa hacamat yaptırmak en uygun olan aralıktır!!! Eğer hastalık tedavisi için belli sinir gruplarını uyrama amaçlı seanslar yapılıyorsa sadece hastalık tedavisi süresince ayda 1 kez geçmemek koşulu ile olabilir. Bu şekilde ayda 1 aralıkla 5 seans yani 5 ay dan uzun olmamalı sonra yavaş yavaş hacamat aralığı 2 ayda 1 kez,  sonra 3 ayda 1 kez diye aralık açılarak devam edilir. Nihayi olarak ise ‘hiç bir rahatsızlığı olmayanlara’ yılda en az 2 kez hacamat yaptırmalarını tavsiye ederiz.

Nasıl ki araba belli km yapınca yağ değişimine ihtiyaç duyar, insanda belli aralıkda hacamat ile temzilenmeli arınmalıdır. Yılda en az 2 kez hacamat 700-800 yıl önce yapılan uygulamadır. Günümüzde egzost dumanı, hormonlu domotesler, GDO lu gıdalar vs mevcut. Bunların vücudumuzda yaptığı tahribat belkide yılda 3 kez hacamatla ancak temizlenir.

Zaten ilk kez hacamat yaptıranlar bilirler. İlk hacamatta genelde hemen herkesde çıkan kan; kan özelliğini yitirmiş koyu pekmez renginde oldukça siyah pelte ve sümüksü maddelerdir. Zamanla hacamat yaptırdıkça kan asıl olan ‘AL-KIRMIZI’ renge bürünür, yani temizlenir.

Bol şifalar, sıhhatle dolu hayırlı ömürler hepinize!